SİYAH İNCİLERE VİDEO ÇAĞRISI

Sağlıklı Birey, sağlıklı toplum için "siz de ses verin" diyerek nadir çağrı kampanyasını başlattık. Senin gibi tüm nadir bireyleri bu özel projemize davet ediyor ve "sen de videonu" gönder diyoruz.
 
Videonuzu Göndermek için: 
 

MHP'Lİ TAŞDOĞAN: NADİR HASTALAR İÇİN EVDE İNFÜZYON YÖNTEMLERİ GELİŞTİRİLMELİDİR

MHP Gaziantep Milletvetili Ali Muhittin Taşdoğan, nadir hastalıklardan muzdarip olanların tedavi sürecinin aksadığını belirterek, "Atılması gereken adım, evde infüzyon yöntemlerinin belirlenmesi ve tüm Türkiye'de yaygınlaştırılmasıdır" dedi.

MHP Gaziantep Milletvetili Ali Muhittin Taşdoğan, nadir hastalıklara ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Taşdoğan, bu hastalıklardan çok büyük oranda çocukların etkilendiğini belirterek, 2019 yılında araştırma komisyonu kurulduğunu anımsattı. Taşdoğan, "Uzun soluklu çözümlere yönelik, milli politikalar geliştirilmesi çözümü geliştirilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi ilanı ardından COVİD-19 salgınına odaklanılmıştır. Tedavi gören ve nadir hastalıklara sahip olan hastalar, tedaviye erişimde güçlük yaşamıştır" dedi.

 

"YÖNTEMLER BELİRLENMELİDİR"

Taşdoğan, nadir görülen hastalıklardan muzdarip hastaların iki haftada bir damar yoluyla ilaç almaları gerektiğini ancak özellikle kırsal kesimde yaşayan hastaların tedavilerinin kesintiye uğradığını belirtti. Meclis Araştırma Komisyonu'nun 11 Mart 2020 tarihinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a nadir görülen hastalıkların tedavisine ilişkin atılması gereken adımları içeren bir rapor sunduğunu söyleyen Taşdoğan, "Atılması gereken adım, evde infüzyon yöntemlerinin belirlenmesi ve tüm Türkiye'de yaygınlaştırılmasıdır" dedi.

 

"KAPSAMLI HASTA DEĞERLENDİRİLMESİ YAPILMALIDIR"

Gelişmiş ülkelerde evde infüzyon tedavisinin sağlık sigortası kapsamında yapıldığını belirten Taşdoğan, "infüzyon tanımlanmadan önce de kapsamlı değerlendirilmelidir. Hastanın evde tedavi alabilmesi için kapsamlı bir hasta değerlendirilmesi yapılmalıdır. Dünyadaki iyi uygulama örnekleri de göz önüne alınarak doğabilecek mağduriyetlerin yaşanmasının önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kriterleri içinde değerlendirilmesini önemsiyoruz" dedi. Soru üzerine Taşdoğan, tedaviler için büyük bütçeler gerekmediğini vurguladı.

 

DUYURULAR
Eskişehir Web Tasarım